Léčba astmatu metodami čínské medicíny

Astma bronchiale představuje jednu z nejčastějších nemocí současné doby. Inhalátory či hormonální léčba patří k základní výbavě každého astmatika. Otázkou však zůstává, nakolik je tato „léčba“ účinná. O tom, že se jedná pouze o potlačení příznaků, se tiše mlčí. O vedlejších účincích ani nemluvě. Základní problém spočívá v tom, že západní medicína používá při léčbě astmatu pevné standardy, aniž by brala ohled na zvláštnosti tohoto onemocnění.

Astma totiž může mít několik podob, přičemž každá vyžaduje úplně jiný způsob léčby. Tradiční čínská medicína rozlišuje dva nejčastější typy astmatu: "horký" a "studený". Povahu této choroby určují čínští lékaři podle charakteru příznaků a potíží pacienta. Sledují zejména tón jeho pleti, barvu hlenu a typ pulsů. Pro každý typ onemocnění pak volí speciální individuální léčbu.

Přestože astma lze úspěšně léčit, stává se velice často chronickou nemocí. A v podstatě se tomu ani nemůžeme divit, když vidíme, jak západní medicína „léčí“ všechny pacienty jedním zavedeným způsobem. V důsledku nesprávné terapie se závažnost tohoto onemocnění postupně zvyšuje, záchvaty dušnosti se vyskytují stále častěji a bohužel vedou až k trvalé invaliditě.

Příznaky astmatu

Jak poznáme, o který typ astmatu se jedná? "Horké" astma se může projevovat horečkou, lepkavým žlutým hlenem, ve kterém se občas mohou vyskytnout i pruhy krve. O vnitřním žáru svědčí červený obličej, cévní síť na pokožce a červené hvězdičky kapilár.

"Studené" astma se naopak projevuje bledou kůží a vodnatým hlenem. Ke zjevným příznakům tohoto typu astmatu patří charakteristické zvuky jako sípání, dušnost, hlučné dýchání, funění či „bublání“ v hrudním koši.

Léčba astmatu v čínské medicíně

U obou typů onemocnění poskytuje čínská medicína efektivní, ale naprosto odlišnou terapii. V případě "horkého" astmatu ochlazuje "žár" plic, soustředí se na jejich zvlhčení a doplňuje Jin plic a ledvin. Za tímto účelem používá zejména Pilulky Liu Wei, které účinně harmonizují všechny zmíněné oblasti. Navíc normalizují metabolismus a zpomalují procesy stárnutí, takže jsou hojně využívány i jako prostředky biologické podpory u starých lidí.

V případě "studeného" astmatu musíme naopak tělo zahřát. Zejména je třeba posílit Jang ledvin. Jako dokonalý ohřívací prostředek může posloužit obyčejný černý čaj se zázvorem a skořicí. Pokud budeme mluvit o bylinné medicíně, není nic lepšího než Pilule Bu Shen Wan a Elixír Mateří kašička s ženšenem, které také ohřívají a navíc vyživují a posilují Čchi plic.

Složení těchto preparátů je promyšleno až do těch nejmenších detailů. Byliny působí především na cílové orgány, které jsou ovlivněny jako první: tedy na plíce a ledviny, které potřebují náležitou podporu nejvíc.

Skryté příčiny astmatu

Možná se ptáte, proč musíme podporovat zrovna ledviny, když jde o astma. Podle čínské medicíny stojí za vznikem astmatu slabá slezina a špatné trávení, přičemž slezina vás může „zlobit“ právě v důsledku „prázdnoty ledvin“.

Ledviny jsou považovány za hlavní "akumulátor" těla. Máte-li nedostatek ledvinového Jangu, tělo se začíná "ochlazovat", což vede k selhání dalších systémů a orgánů. Například slezina vyžaduje teplo, aby mohla správně trávit a řídit rozložení vody v těle. Pokud slezina "neumí" kvůli svému oslabení a nedostatku tepla rozdělit "čistou" a "kalnou" vodu, posílá kalnou tekutinu plicím. V nich začíná stagnovat, hromadit se a měnit se na hlen. Ten pak dráždí dýchací centrum a způsobuje bolestivý kašel. Tak vzniká astma z hlediska tradiční čínské medicíny.

Astma u starších lidí

Proč se astma vyvíjí často u starších lidí? Protože s přibývajícím věkem se energetická aktivita ledvin postupně snižuje. Ledviny nemohou dostatečně aktivně odstraňovat přebytečné tekutiny z těla, zvyšuje se množství hlenu a závažnost onemocnění se postupně zhoršuje. Z tohoto důvodu je důležité účinně doplňovat energii ledvin, vysušit a odstranit hlen a tím zvládnout astma. Právě toto umí na výbornou Pilule Bu Shen Wan.

Diagnostika astmatu u dětí

Astma u dětí představuje velmi závažný problém, který je třeba řešit hned v počátku. Pokud se totiž léčba zanedbá, může dojít k nevratným změnám, které si dítě ponese až do dospělosti. V současné době trpí astmatem celosvětově, včetně České republiky, více než 10% dětí, což z něj činí jednu nejčastějších dětských chronických onemocnění. Velice důležité je sledovat příznaky astmatu, které se mohou projevovat kašlem objevujícím se mimo nachlazení, pískavým dechem, dušností anebo sníženou aktivitou dítěte.

Rozpoznat astma u dětí není snadné, protože ne každý kašel a každá únava může být způsobena astmatem. V případě podezření je nejlepší vyhledat odborníka, který vaše pochyby buď vyvrátí, anebo potvrdí. Čínská medicína dokáže díky své pulsové diagnostice a diagnostice jazyka velice přesně určit, proč vaše dítě kašle, sípá anebo je unavené.

Léky na astma

Samostatnou kapitolu představují léky, které jsou při astmatu běžně předepisovány. Kortikoidy, hormonální léky, které se často používají při léčbě alergií a astmatu, jsou podle svých tepelných vlastností "studené" (termodynamika potravin a léčiv je v čínské medicíně velké samostatné téma). V důsledku toho se dále zhoršuje "prázdnota" ledvin, protože tento orgán přímo nesnáší chlad!

Kortikoidy navíc pouze tlumí příznaky nemoci tím, že blokují imunitní systém. Nemoc tedy neléčí, pouze maskují její projevy. Dlouhodobé používání kortikoidů nás kromě jiného činí náchylnější k infekcím i ke vzniku nádorových onemocnění, k cukrovce, zvýšenému krevnímu tlaku či osteoporóze.

Čínská medicína se nesoustředí na vnější projevy astmatu, ale hledá skutečnou příčinu jeho vzniku. Ta je u každého člověka individuální a individuální je i způsob léčby. Používá bylinnou terapii, která nemá žádné vedlejší účinky a navíc celkově posiluje náš organismus. Například po astmatickém záchvatu pacientům doporučuje Elixír Král Vi Ta Min, který posiluje plíce, a odvar Laodžan, který podporuje a harmonizuje energii ledvin. Tyto zcela přírodní prostředky mají regulační a harmonizující efekt, posilují imunitní systém a dávají sílu a vitalitu. Podporují zdraví a předchází opakování astmatických záchvatů.

Cesta k plnému dechu

Pokud vás trápí astma a běžně předepisované léky vám nepomáhají nebo už je nechcete užívat, můžete se obrátit na naše praktiky čínské medicíny. Pomocí pulsové diagnostiky a vyšetření jazyka zjistí skutečnou příčinu vašich potíží a navrhnou efektivní bylinnou a potravinovou terapii. Čekají vás přijemné změny, díky kterým začnete opět volně dýchat.

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře  

 
0 #1 Naďa 2014-08-12 14:41
Ještě jednou dobrý den!
Nezmínila jsem se, že jsem alergik a mám astma- pravděpodobně studené astma. Proto možná i ty problémy s močovým měchýřem.

Ještě jednou zdravím, Naďa
Citovat
 
 
+2 #2 Poradna 2015-06-12 14:35
Odpověď pro pí Naďu:
Není vyloučeno, že máte tzv. "horký" astmat, záněty močového měchýře s bolestmi a poruchou močení mohou být vyvolány horkostí v meridiánu jater. Alergie je také "záležitostí" jater. Doporučila bych Vám konzultaci praktika čínské medicíny, např. v Centru celostní medicíny Čínský lékař: www.cinsky-lekar.cz
Citovat
 
 
0 #3 Eva 2016-10-25 10:07
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaké by bylo vhodné užívání u 6-ti letého dítěte se studeným astmatem? Případně je-li nějaký prostředek, který by se dal zkusit při lehčím astmatickém záchvatu?
Děkuji.
Citovat
 
 
0 #4 hana 2017-04-28 10:39
dobrý den, měla bych zájem o vámi zmiňované vyšetření a léčbu, jsem z Brna - mohli byste mi prosím dát kontakt na někoho v tomto městě?
Citovat
 
 
0 #5 Jara 2017-07-14 12:52
Dobrý den, měla bych zájem o vámi zmiňované vyšetření a léčbu, jsem ze Žďárska /Vysočina/ Mohli byste mi prosím dát kontakt na někoho v tomto městě?
Děkuji
Citovat
 
 
0 #6 Gabriela Hunčová 2018-08-05 16:40
Dobrý den, mám zájem o toto vyšetření, co mohu pro to udělat? Děkuji G. Hunčová
Citovat
 
 
0 #7 Gabriela Hunčová 2018-08-05 16:41
Dobrý den, mám zájem o tuto léčbu, co mám udělat, Děkuji G.Hunčová
Citovat
 

Další informace