Cukrovka

Cukrovka neboli diabetes mellitus je onemocnění, při němž se v krvi vyskytuje nadměrné množství cukru. Postihnout může v podstatě kohokoli a v jakémkoli věku.

Onemocnět cukrovkou lze náhle, může ji však také na základě krevního rozboru diagnostikovat obvodní lékař při pravidelné preventivní prohlídce. V případě, že hladina glukózy přesáhne hodnotu 10mmol/l, jednoznačně se jedná i diabetes.

Rozlišují se dva druhy diabetu.

Důvodem diabetu 1. typu je nedostatečná produkce inzulinu, což je hormon slinivky břišní. Příčinou 2. typu je snížená citlivost tkání k inzulinu. Proč je hormon inzulin pro lidský organismus tak důležitý? Protože z krve vychytává cukr a zásobuje jím orgány. Tím se tedy stará o zajištění hlavního energetického zdroje.

Zatímco diabetes 1. typu se začíná projevovat většinou v dětství či v mladém věku, cukrovka 2. typu se vyskytuje u dospělých, přičemž rizikovým faktorem jsou kromě dědičnosti i obezita, nezdravý životní styl nedostatek pohybu atd. Dříve byl tento typ diabetu nazýván jako stařecká cukrovka, dnes však není toto onemocnění „výsadou“ pouze starší generace. Tloušťka, přejídání a téměř nulová pohybová aktivita, to jsou důvody, proč cukrovkou 2. typu trpí i čím dál více dětí a mladistvých.

Dalším typem diabetu je tzv. těhotenská cukrovka, kterou mohou onemocnět i ženy, které k ní nemají žádné dispozice. Způsobovat ji mohou těhotenské hormony a jejich zvýšené nároky na slinivku břišní, která nezvládá zvýšené nároky na produkci inzulínu a tím dochází ke kolísání hladiny cukru v krvi.

Jak poznáte, že máte cukrovku. Příznaky diabetu.

Cukrovka nebolí, o její „přítomnosti se člověk většinou doví až ve chvíli, kdy se projeví první příznaky.

U cukrovky 1. typu mezi příznaky patří:

 • Abnormální žízeň
 • Časté močení
 • Podrážděnost
 • Zvracení
 • Slabost
 • Hubnutí
 • Pocit velkého hladu

Příznaky u cukrovky 2. typu:

 • Velká žízeň
 • Únava
 • Ospalost
 • Rozostřené (zamlžené vidění)
 • Snížená vnímavost na sladkou chuť
 • Bolesti nohou
 • Pomalé hojení různých poranění

Léčba cukrovky

Základem léčby pro všechny typy cukrovky je správná dieta a pohyb. Pacienti, kteří trpí diabetem 1. typu potřebují navíc i pravidelný přísun inzulinu, který se podává injekčně. Pokud hodnoty cukru v krvi nepřiměřeně kolísají, je nutné používat inzulinovou pumpu, která se stará o pravidelný přísun inzulinu do krve.

Nemocní cukrovkou by si měli pravidelně měřit hodnotu cukru v krvi neboli glykemii, proto je pro ně vhodné pořídit si glukometr.

Všechny typy onemocnění mají společnou součást léčby, kterou představuje dieta a pohyb.
Stravu mi měli mít pacienti s diabetem rozdělenou do několika menších porcí denně, ideálně 5 – 6, přičemž by měli vyloučit ze svého jídelníčku cukr, respektive jeho konzumace by neměla překročit dávku 30 g za den. Doporučený příjem je maximálně 1 800 kcal denně a vyloučení nejen sladkého, ale i tučného a těžkého jídla. Vhodné jsou především ryby, drůbež, vláknina a samozřejmě různé dia výrobky.

V případě, že takto stanovená léčba není účinná, jsou i pacienti trpící diabetem 2. typu posléze nuceni přejít na léčbu inzulinem, stejně jako nemocní 1. typu.

Cukrovka a prevence

Ohledně prevence máme dvě zprávy. Jednu dobrou a jednu špatnou. Tou špatnou je, že na diabetes 1. typu zatím účinná preventivní opatření nejsou. Dobrou zprávou je, že diabetu 2. typu máme šanci se vyhnout. Prevence je přitom poměrně jednoduchá:

 • Dostatek pohybu
 • Vyvážená strava s přiměřeným přísunem potravin

Hlavně je potřeba vyhnout se přejídání. Mnoho lidí si myslí, že cukrovka je důsledkem nadměrné konzumace sladkého. Není to pravda. Je to reakce organismu na nadměrný přísun jakýchkoli potravin. Omezení respektive vyloučení cukru je nutné až poté, co nemoc propukne.

Jak na diabetes nahlíží TČM ( tradiční čínská medicína )

Zeptali jsme se praktika tradiční čínské medicíny Lenky Grindlerové.

Liší se nějak pohled tradiční čínské medicíny na diabetes od naší klasické západní medicíny?

V podstatě ano. Zatímco v západním lékařství se diabetes dělí na 2 typy, v čínském jsou to typy 3- horní, střední a dolní. S každým typem se pojí určitý druh příznaků – zvýšená žízeň, zvýšený hlad, zvýšené močení. Číňané nazývají cukrovku „Tang Niao Bing“ – sladká moč. Ta je hlavním ukazatelem onemocnění a v dřívějších dobách moč Číňané ochutnávali, nebo na ni naháněli mravence.  Tradiční čínská medicína rozlišuje cca 7 patologií spojených s diabetem:

1. akumulace horka v plicích a žaludku  
2. extrémní horkost žaludku  
3. nedostatečnost energie QI a YIN  
4. nedostatečnost YIN ledvin  
5. nedostatečnost energie QI sleziny a žaludku  
6. vlhká horkost blokující střed  
7. nedostatečnost YANG sleziny a ledvin

Jak se konkrétně tyto patologie projevují?

Nejčastěji se objevují 3 typy patologií.

1.    Suchá horkost v žaludku a plicích – „fei wei zao re“

Z nejčastějších příznaků je zde silná žízeň, stálý hlad, hubenost, sucho v ústech.
Tato patologie se může objevit i po chřipce, pokud tam již primárně existuje stav prázdnoty YIN.  Dále pokud dochází k pojídání povahou „ horkých“ jídel a alkoholu, přemíra tučné, mastné a sladké stravy.  Stejně tak ke vzniku může přispět velké sluneční záření, solária.
Číňané také varují před každodenním pitím alkoholu, neboť to může odstartovat diabetes.
Vše toto uvedené vede k prázdnotě YIN a metoda léčby pak spočívá ve vyživování yin a pročišťování horka.

2.    Vyčerpání YIN  ledvin – „shen yin kui sun“

Zde z nejčastějších příznaků je močení velkého množství moči, může se vyskytovat i pěna v moči (po vymočení do nádoby), nepříjemný pocit slabosti v bedrech, sucho v ústech.
Tento typ se nejčastěji objevuje u lidí, kteří si dlouhodobě poškozují  YIN ledvin.  Jsou to např. sportovci, kteří se často potí. (Pot – ztráta tekutin -  vede k prázdnotě YIN), také u lidí, kteří chodí často do sauny a vyskytují se často v horkém prostředí. U žen dochází k prázdnotě YIN ledvin po mnohačetných těhotenstvích, potratech, chemické antikoncepci, klimakteriu, nebo také u lidí, kteří vedou bohatý sexuální život, ale také u lidí, kteří berou větší množství západních léků a diabetes je pak dalším doprovodným jevem jejich patologie.  
Pokud je prázdnota yinu ledvin – člověk má sklon ke strachu a právě časté zažívání emoce strachu bývá i startujícím momentem pro vznik diabetu.  Strach tlačí energii  QI dolů, Číňané toto nazývají – „duše padající do pat“.
Léčba spočívá ve vyživení YIN  a zpevnění ledvin.

3.    Oboustranné vyčerpání YIN  i YANG – „yin yang liang xu“

Tento typ se vyskytuje mnohdy jako důsledek prvních dvou variant, ale může se rozvinout i samostatně. Tento typ se nejčastěji blíží II. typu diabetes klasifikovaným západní medicínou.
Také se tento typ vyskytuje u lidí, kteří již diabetes kompenzují západními léky.

Pokud dochází k velkému oslabení YIN, začíná se oslabovat i YANG.
Z nejčastějších příznaků je zde časté močení, moč odchází dlouho, na hladině moči se může vyskytovat i mastný povlak, mohou se vyskytovat i otoky, průjmy, impotence, sterilita, obava z chladu.

Léčba spočívá ve vyživování YIN ledvin a ohřívání YANG.

Tyto typy mohou přecházet jeden do druhého a někdy může dojít i k přeskočení jednoho typu, nebo se rovnou rozvine 3. typ.

Je dobré při léčení diabetes kombinovat západní léky s produkty čínské medicíny?

Ano, je to vhodné.  Na druhou stranu není vhodné náhle odebrat západní léky a nahradit je čínskými.

Vždy je toto vhodné konzultovat se svým lékařem a praktikem tradiční čínské medicíny.  Podle toho jak se bude hladina cukru v krvi snižovat, je možno snižovat i západní léky po dohodě s lékařem, který tyto léky předepisuje.

Jaké schopnosti mají produkty čínské medicíny?

Produkty čínské medicíny mají 2 schopnosti -  odstraňují příčinu a mají schopnost působit preventivně. Mají silný profylaktický účinek.

Diabetem trpí většinou obézní lidé, je možné, aby jím trpěli i normální lidé, nebo hubení lidé?

Výzkumy dnes již potvrzují, že tloušťka pacientů je druhotná záležitost. Samotná příčina je v nedostatku YIN. Ne všichni, kdo mají diabetes, jsou obézní.

Lenka Grindlerová, praktik Tradiční čínské medicíny, Medicína Dálného východu-YAOPHARM, Jindřicha z Lipé 124, Česká Lípa . Tel.:603 241 491

 

Příklad užívání preparátů TČM – Li West

 

Léčba cukrovky I. typu:


I.    Etapa:

1.    10 dnů - Elixír Rong Shuan 1/5-1/4 lahvičky 1x denně v časovém intervalu 11:00-13:00 nebo v 19:00-21:00 hodin
2.    10 dnů – Prášek Perla Huanhe 1 amfora na noc
3.    10 dnů – Odvar Laojun 1 ml před každým jídlem, postupně zvyšujeme dávku Odvaru Laojun na ½ lahvičky před každým jídlem. Kontrolujeme glukózu!

II.    Etapa:

1.    20 dnů – Pilule Čchi ¼ pilule 2x denně během jídla nebo ½ pilule v 9:00-11:00 hodin během jídla, zároveň podáváme plody kustovnice čínské.
2.    30 dnů – Pilule Hu Gan 1/3 pilule 3x denně 30-40 minut po jídle

III.    Etapa:

1.    30 dnů – Pilulky Liu Wei ½ víčka 2x denně při jídle.

 

Léčba cukrovky II. typu:


I.    Etapa:

1.    10 dnů - Elixír Rong Shuan 1/5-1/4 lahvičky 1x denně v časovém intervalu 11:00-13:00 nebo v 19:00-21:00 hodin
2.    10 dnů – Prášek Perla Huanhe 1 amfora na noc
3.    10 dnů – Odvar Laojun 1 ml před každým jídlem, postupně zvyšujeme dávku Odvaru Laojun na ½ lahvičky před každým jídlem. Kontrolujeme glukózu!

II.   Etapa:

1.    30 dnů – Pilulky Liu Wei ½ víčka 2x denně při jídle.

Celou kúru opakovat 2x ročně.

Poraďte se s odborníkem

Pokud patříte k těm, které cukrovka  trápí, a rádi byste vyzkoušeli preparáty tradiční čínské medicíny, můžete se obrátit i na naše odborné konzultanty. Poradí vám nejvhodnější kombinaci preparátů a dávkování s ohledem na váš konkrétní zdravotní stav.

 


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře  

 
0 #1 Oskar Petr 2015-02-21 15:23
Syn Tobias (14) má již 14 dní diabetes 1, vrátil se z nemocnice Motol. Vše zvládává, jak mu pomoci, plná náhražka píchání inzulínu asi neexistuje. Nebo? Oskar Petr.
Citovat
 
 
+1 #2 Klára 2015-02-26 10:48
Dobrý den Petře, bohužel plná náhrada inzulínové terapie není. Avšak je mnoho preparátů, které jsou velice vhodné pokud cukrovka máte. jak je rozepsáno v článku. Například už samotný odvar Laodžan tělo dokáže velice dobře harmonizovat, také čaj s ženšenem, který umí snížit krevní cukr. Elixír Rong Shuan je také výborný, jelikož zlepšuje mikrocirkulaci v těle atd. To je při cukrovce důležité. Nejlépe však určí terapii a dietu praktik čínské medicíny, když může přímo osobně diagnostikovat potřeby pacienta. Množství inzulínu se dá poté jistě i omezit a celkově zkvalitnit život s cukrovkou. Mohu Vás odkázat na Centrum celostní medicíny v Praze Čínský lékař.
Citovat
 
 
-1 #3 Helena Svobodová 2015-03-27 19:19
Dobrý den, dnes synovi ( 14 let) zjistili cukrovku 1. typu.
Začnou přidávat inzulín. Ještě se mu nějaký tvoří, ale je to málo.
Poradili byste mi, prosím, nějakou léčbu z pohledu čínské medicíny. Nechce se mi smířit s myšlenkou doživotního píchání inzulínu.
Děkuji za odpověď.
Svobodová
Citovat
 
 
0 #4 Poradna 2015-03-30 11:58
Vážená paní Svobodová,
inzulín se bohužel zatím nedá nahradit a hlavním úkolem teď je zastavit rychlé uhynutí beta-buněk slinivky břišní. Přijďte na konzultaci do Centra celostní medicíny Čínský lékař, pomohou také zvolit vhodné stravování pro Vašeho syna. Objednat se můžete telefonicky nebo přes formulář.
Citovat
 
 
+1 #5 Petra Šimková 2016-02-28 19:31
Dobrý den, můj syn trpí cukrovkou už 4 roky a glykemie nemá zrovna výstavní.Jeden známý lékař /pan Zeng/ nám doporučil byliny, které mu pomohou s tím, že než se jeho tělo vyčistí, glykemie budou vysoké. Mám strach, že je to moc velké riziko. můžete mi poradit? děkuji
Citovat
 
 
0 #6 Martin Bartoň 2016-07-31 04:41
Nevím, jestli je to mezi diabetiky všeobecně známo, ale kdysi provedl Dr. Agarwal rozsáhlou studii na zhruba 3000 diabeticích. Podával jim větší dávky aloe vera gelu společně s vlákninou a výsledkem bylo snížení cukrovky u 94% z nich. Podrobněji je to popsáno třeba tady:

http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0002.html

Třeba ta informace někomu pomůže.

Martin
Citovat
 

Další informace