Žaludeční vředy

Žaludeční vředy postihnou v průběhu života každého desátého člověka. Na vině jsou stres, špatné stravovací návyky, přemíra alkoholu, kouření, dlouhodobé užívání některých léků a v neposlední řadě i bakterie Helicobacter pylori, která trpělivě vyčkává, až přijde její čas.

Jak vznikají žaludeční vředy

Žaludeční vředy vznikají, když se ve zvýšené míře tvoří žaludeční kyseliny a vlastní obranné mechanismy organismu si s nimi nedokážou poradit. Postižen bývá jak žaludek, tak dvanáctník. Žaludeční vředy ohrožují muže i ženy ve stejné míře, objevit se mohou v jakémkoli věku. Jsou známy i ojedinělé případy, kdy se objevily u dětí. Podle statistik postihnou žaludeční vředy každého desátého člověka.

Zákeřná, číhající bakterie

Zásadní vliv na vznik vředů má bakterie Helicobacter pylori, přežívající v kyselém prostředí žaludku. Ve svém organismu ji má asi polovina populace, což však neznamená, že musí zákonitě žaludečními vředy onemocnět. Naopak. Většina nositelů se o její přítomnosti nikdy nedozví.

Jak poznáme žaludeční vředy? Podle bolesti.

Neomylným signálem přítomnosti žaludečních vředů je bolest. Ta se projevuje dvojím způsobem, záleží na tom, kde přesně se vředy nacházejí. V případě, že v žaludku, ozývá se bolest přímo v průběhu jídla. Vředy na dvanáctníku pak o sobě dávají vědět ve chvíli, kdy je člověk na lačno, konzumace jídla ji většinou dokáže utišit.

Dalšími projevy vředové choroby jsou:

  • Pálení v jícnu
  • “Návrat“ kyselého a pálivého jídla zpět do jícnu
  • Časté pocity na zvracení
  • Vytrvalá bolest břicha

Komplikace. Od krvácení až po prasknutí.

V případě, že vřed pronikne až do cévy žaludeční stěny, dochází ke krvácení. Tento stav je velmi vážný, průvodními jevy může být zvracení krve a krev ve stolici. Nemocný by v tuto chvíli rozhodně neměl váhat s návštěvou lékaře.

Další komplikací vředové choroby je prasknutí vředu. Dochází k němu tehdy, kdy vřed pronikne celou žaludeční stěnou a obsah trávicí trubice pak vytéká do dutiny břišní. Tento stav vyžaduje okamžité a neodkladné chirurgické řešení.

Léčba žaludečních vředů

Velkým pomocníkem pro určení správné diagnózy a podrobného prozkoumání aktuálního stavu je flexibilní endoskopie horního zažívacího traktu. Tento přístroj dokáže nejen pečlivě prozkoumat sliznici zažívacího traktu (jícnu, žaludku, dvanáctníku), ale dokáže i odebrat její vzorky. V neposlední řadě umí flexibilní endoskop také zastavovat krvácení.

K samotné léčbě se používají léky, které tlumí obtíže trávicího ústrojí a snižují kyselost v žaludku. Tyto léky dokáží ulevit, jejich působení však není trvalé. Při zjištění bakterie Helicobacter pylori se k jejímu zničení používají antibiotika. K chirurgickým zákrokům se přistupuje pouze v případě komplikací jako je např. prasknutí vředu.

Prevence. Pozor na stres, kofein a ostrá jídla.

Samotná léčba však není samospasitelná. Pacient by se měl i sám starat o to, aby se jeho potíže nezhoršovaly či nevracely. Přispět může dodržováním správného stravování.

To zahrnuje především:

  • Konzumace nedráždivých jídel
  • Pravidelné zařazení mléčných výrobků a zeleniny
  • Omezit konzumaci citrusů a džusů, černé kávy a nápojů obsahujících kofein
  • Vyloučit ze svého života kouření a alkohol
  • Jíst častěji a v menších porcích
  • Co nejvíce se vyvarovat stresu

Při prevenci a léčbě vředové choroby může pomoci tradiční čínská medicína.

Zeptali jsme se praktika TČM Jaroslava Čermáka, jak tato medicína nahlíží a jak přistupuje k problémům a onemocněním žaludečními vředy.

„V tradiční čínské medicíně (TČM) zaujímá žaludek v celkové hierarchii orgánů velmi důležité místo – dodává organismu vyživující esence, které jsou pro život nezbytné. Z hlediska TČM je v oblasti chorob žaludku klíčová jeho „jangová čchi“, jejímž úkolem je rozkládat potravu a distrubouvat nespotřebované zbytky. O žaludeční sekrety a šťávy, které podporují správné trávení se pak stará „jin žaludku“. V souvislosti s onemocněním žaludku je vždy potřeba brát zřetel i na stav dalších orgánů, sleziny a jater, které jsou spolu velmi úzce spjaty.“

Jaké se mohou projevit konkrétní potíže při nedostatečnosti nebo nesprávné funkci „jinu a jangu“ žaludku?

„Nedostatek „jangové čchi“ žaludku může být vyvolán nevyváženou stravou, ale také různými chronickými onemocněními. Dochází k oslabení trávicí funkce, snížený přísun potravy spojený s nechutenstvím, nadýmání, nevolnosti, zvracení, říhání…

Pokud má žaludek nedostatek „jin“ žaludku se nejvíce projevuje malým množstvím tekutých složek v žaludku, žaludečních šťáv. To způsobuje oslabení trávení a s ním související nechutí k jídlu, přičemž však pacient pociťuje hlad, pocit talku v žaludku, nucení ke zvracení, sucho v ústech, suchý jazyk i mírně zvýšená teplota. Tento stav mnohdy vede i k tvorbě vředů v ústech.“

Jaké jsou, z hlediska TČM, hlavní příčiny vředové choroby žaludku?

„Velký vliv na chorobné stavy žaludku má stres a emoční vypětí, ale i nesprávně zvolená a nevyvážená strava. Příčin je podle tradiční čínské medicíny vícero, zmíním alespoň některé. Tou nejčastější je v dnešní době již zmíněný stres, který má negativní vliv na játra, tvoří se negativní energie Qi, která napadá žaludek. Průvodními jevy je rozpínavá bolest pod žebry a hořko v ústech.

Další příčinou je například „chladná škodlivost sídlící v žaludku“, která se projevuje náhlými silnými bolestmi a citlivostí na dotek. Chlad tento stav zhoršuje, teplo uklidňuje. Ještě mohu zmínit „špatné trávení – zranění potravou“, pacient trpí bolestmi, které se po vyzvracení zklidňují, pacient pociťuje nepříjemné stoupání kyselých žaludečních šťáv způsobující říhání.“

Může při žaludeční vředové chorobě tradiční čínská medicína pomoci?

„Ano a s velmi dobrými výsledky. Ideální je kombinace několika léčebných metod – akupunktury, léčby bylinkami a přírodními preparáty a správné diety.“

Lidem, které žaludeční vředy trápí, mohou pomoci také osvědčené přírodní přípravky TČM značky Li West.

Příklad užívání preparátů při vředové chorobě

Důležité! Neléčit se samostatně, bez kontroly lékaře! Nevysazovat alopatické léky, předepsané lékařem!

I. Etapa:
1.    Odvar Laodžan – 1-3 ml v 7:00 - 9:00 a 21:00 - 23:00 – 15 dnů
a
2.    Elixír Shuang Hua Bao 3-5 ml v 7:00 - 9:00 plus 2x denně (celkem 3x denně) - 10 dnů
a
3.    Elixír Mateří kašička s ženšenem 2-3 ml 3x denně - 10 dnů, potom Elixír Král Vi Ta Mín 3-5 ml 3x denně - 5 dnů.

II. Etapa:

1.    Prášek Perla Huanhe 1 amfora na noc - 24 dnů
a
2.    Pilule Hu Gan ½ pilule v 23:00 – 30 dnů

 

Poraďte se s odborníkem

Pokud máte s žaludečními vředy problémy a rádi byste vyzkoušeli preparáty tradiční čínské medicíny, obraťte se na naše odborné konzultanty. Poradí vám nejvhodnější kombinaci preparátů a dávkování s ohledem na váš konkrétní zdravotní stav.
Kontakt:
Kontakt: krajcova(ZAVINÁČ)laodzan.cz
Tel: 773 178 889

 


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře  

 
0 #1 Marie Musilová 2015-05-07 15:28
Dobrý den, na gastroskopii mi lékařka zjistila vřed na jícnu. Odebrala vzorek, výsledek ještě nemám. Ostatní /žaludek, dvanáctník/ je v pořádku. Jsem rok po fundoplikaci /nesnesitelné pálení žáhy/ a najednou se vřed objevil. Prosím poradíte mi jak postupovat? Dostala jsem léky zn. Controloc 3x 1 tabl. 1.7.2015 jdu na další gastroskopii. Děkuji vám za odpověď.
Citovat
 
 
0 #2 Poradna 2015-05-13 09:53
Vážená paní Musilová,
čínští lékaři přistupují k léčbě vředového onemocnění jinak než západní. Dle principů TCM správným postupem bude: „uklidnit játra a nakrmit žaludek“, protože aktivita jater „napadá“ orgány trávicího traktu. Doporučili bychom Vám konzultaci praktika TCM v Centru celostní medicíny Čínský lékař - Rašínovo náb 56. P-2.
Citovat
 
 
-1 #3 Gretchen 2015-07-24 16:10
Dobře pověděné a konečně konkrétně k tématu.
Zdílím Tvůj názor, jednak ne tak úplně, ale i ta střílíš do
černého.
Citovat
 
 
0 #4 kuba 2017-01-02 11:53
mě vadí moje uši se někdy trochu bolí a neustále rozruch,jako komentář mé nemoci
Citovat
 

Další informace